List of Participants (467 persons + ~32 exhibitors as of 2015.4.17)


Adam J Aurisano (University of Cincinnati)
Adam Jedrzej Otto (CERN)
Adele Rimoldi (INFN Pavia)
Adetoke Olasunkami Adesiyan (Somolu Local Government)
Adriana Telesca (CERN)
Afiq A. Anuar (National Center for Particle Physics)
Akimitsu Shiseki (IBM)
Alberto Aloisio (INFN Napoli)
Alec C Martyniuk (University College London)
Alec T Habig (Univ. of Minnesota Duluth)
Aleksandra Wardzinska (CERN)
Alessandra C. Forti (University of Manchester)
Alessandro De Salvo (INFN Sezione Roma1)
Alessandro Manzotti (The University of Chicago)
Alexander Baranov (Yandex Data Factory)
Alexei A Klimentov (Brookhaven National Lab)
Alexey Anisenkov (Budker Institute of Nuclear Physics)
Alexey Rybalchenko (GSI Darmstadt)
Amber S. Boehnlein (SLAC Linear Accelerator Laboratory)
Andre Sailer (CERN)
Andre Zibell (Julius-Maximilians-University Wuerzburg)
Andrea Biagioni (INFN Roma)
Andrea Bocci (CERN)
Andrea DellAcqua (CERN)
Andrea Formica (CEA)
Andrea Perrotta (INFN)
Andrea Sciaba (CERN)
Andreas Heiss (Karlsruhe Institute of Technology)
Andreas J. Peters (CERN)
Andreas Petzold (Karlsruhe Institute of Technology)
Andreas Salzburger (CERN)
Andreas Weindl (KIT)
Andrej Filipcic (Jozef Stefan Institute)
Andres Gomez Ramirez (Goethe University)
Andres Pacheco Pages (IFAE)
Andressa Sivolella Gomes (Universidade Federal do Rio de Janeiro)
Andrew B Hanushevsky (SLAC)
Andrew D Lahiff (Rutherford Appleton Laboratory)
Andrew J Norman (Fermilab)
Andrew J Washbrook (University of Edinburgh)
Andrew M Melo (Vanderbilt University)
Andrew McNab (University of Manchester)
Andrey Ustyuzhanin (Yandex Data Factory)
Anna E Woodard (University of Notre Dame)
Anthony Wildish (Princeton University)
Antonio Perez-Calero Yzquierdo (PIC/CIEMAT)
Aram Santogidis (CERN)
Arnim K Balzer (Universiteit van Amsterdam)
Arturo R Sanchez (University of Naples)
Asato Orii (The University of Tokyo)
Aurora Tamborini (INFN Pavia)
Baosong Shan (Beihang University)
Barbara Storaci (University of Zurich)
Barthelemy Von Haller (CERN)
Ben Jones (CERN)
Benjamin Couturier (CERN)
Birgit Lewendel (DESY)
Bernd Panzer-Steindel (CERN)
Bockjoo Kim (University of Florida)
Bodhitha Jayatilaka (Fermilab )
Bowen KAN (IHEP)
Brian G Davies (Science and Technology Facilities Council)
Bruno Hoeft (Karlsruhe Institute of Technology)
Bruno Lange Ramos (Universidade Federal do Rio de Janeiro)
Bruno Silva de Sousa (CERN)
Camilo Lara (University of Frankfurt)
Carl O Vuosalo (University of Wisconsin-Madison)
Carlo Schiavi (INFN Genova)
Carlos Ghabrous Larrea (CERN)
Catherine Biscarat (LPSC)
Cedric Serfon (CERN)
Charles Leggett (Lawrence Berkeley National Lab)
Chia-Ling Hsu (University of Melbourne)
Chikara Fukunaga (Tokyo Mertropolitan University)
Chiyo Ueda (The University of Tokyo)
Choji Saji (JASRI)
Christian Nieke (CERN)
Christoph Paus (MIT)
Christophe Haen (CERN)
Christopher D Jones (Fermi National Accelerator Laboratory)
Christopher Hollowell (Brookhaven National Laboratory)
Christopher J Lee (CERN)
Christopher Jung (Karlsruhe Institute of Technology)
Christos Papadopoulos (Colorado State University)
Claudia Bertella (Johannes Gutenberg University Mainz)
Claudio Grandi (INFN Bologna)
Craig E. Tull (Lawrence Berkeley National Laboratory)
Dai Kobayashi (Tokyo Institute of Technology)
Daiki Sekihata (Hiroshima University)
Daniel Campora (CERN)
Daniele Bonacorsi (University of Bologna)
Danilo Piparo (CERN)
Dario Barberis (University and INFN Genova)
Dario Berzano (CERN)
Dario L Menasce (INFN Milano-Bicocca)
David Britton (University of Glasgow)
David Cameron (University of Oslo)
David Chamont (IN2P3 LLR)
David Colling (Imperial College London)
David J Lange (LLNL)
David Kelsey (Rutherford Appleton Laboratory)
David L Groep (Nikhef)
David Malon (Argonne National Laboratory)
David Schultz (IceCube)
David Yu (Brookhaven National Laboratory)
Dirk Hufnagel (Fermi National Accelerator Lab.)
Dmytro Kresan (GSI)
Domenico Durso (INFN and ASDC)
Dominick Rocco (University of Minnesota )
Duncan Rand (Imperial College London)
Edgar M Fajardo (UCSD)
Eduard Simioni (University of Mainz)
Eitaro Hamada (KEK)
Elisabetta Ronchieri (INFN CNAF)
Elizabeth M Sexton-Kennedy (Fermilab)
Emilio Meschi (CERN)
Erekle Magradze (Georg-August-Universitaet Goettingen)
Eric Cano (CERN)
Eric Grancher (CERN)
Eric Lancon (CEA-Saclay)
Esteban Gabancho (CERN)
Eygene Ryabinkin (Kurchatov Institute)
Fabian Glaser (Georg-August-Universitaet Goettingen)
Fairouz Malek (LPSC)
Federica Legger (LMU Fakult)
Federico Carminati (CERN)
Federico Stagni (CERN)
Florian Uhlig (GSI Darmstadt)
Fons Rademakers (CERN)
Francesco Sciacca (University of Bern LHEP)
Franciscus Meijers (CERN)
Franco Brasolin (INFN Sezione Bologna)
Frank-Dieter Gaede (CERN)
Frederic Magniette (IN2P3 LLR)
Frederik Beaujean (LMU Munich)
Friese Volker (GSI Darmstadt)
Fukuko Yuasa (KEK)
Fumiya Yamane (Kobe University)
Gadrat G. Sebastien (CC-IN2P3)
Gaelle Boudoul (IPNL)
Gang Chen (IHEP)
Geert-Jan Besjes (Nikhef)
Gen Kawamura (International Cloud Cooperation)
George Ryall (Rutherford Appleton Laboratory)
Georgiana L Darlea (MIT)
Gerardo Ganis (CERN)
Geunchul Park (KISTI)
Ghita Rahal (CC-IN2P3)
Giovanni Franzoni (CERN)
Giulio Eulisse (FNAL)
Giuseppe Avolio (CERN)
Giuseppe Cerati (University of California San Diego)
Glen D Cowan (University of London)
Gloria Corti (CERN)
Go Iwai (KEK)
Gordon T Watts (University of Washington)
Graeme A Stewart (University of Glasgow)
Guenter Duckeck (LMU Munich)
Haiyan Meng (University of Notre Dame)
Harald Schieler (KIT)
Haykuhi Musheghyan (Goettingen University)
Helge Meinhard (CERN)
Helio Takai (Brookhaven National Laboratory)
Hideki Miyake (KEK)
Hidetaka Tahara (SGI Japan Ltd)
Hiroji Kubo (SGI Japan Ltd)
Hironori Ito (Brookhaven National Laboratory)
Hiroshi Sakamoto (The University of Tokyo)
Hiroyuki Matsunaga (KEK)
Horst Severini (University of Oklahoma)
HRIVNACOVA Ivana (Institut de Physique Nucleaire d'Orsay)
Ian Bird (CERN)
Ian Collier (RAL)
Ian Fisk (Simons Foundatation)
Ian Gable (University of Victoria)
Ichihara Takashi (RIKEN)
Ikuo Ueda (The University of Tokyo)
Indermohan Singh Monga (ESNet)
Ioannis Charalampidis (CERN)
Ivan Kisel (Frankfurt Institute for Advanced Studies)
Jae-Hyuck Kwak (KISTI)
Jakob Blomer (CERN)
James Letts (UCSD)
JAMES R CATMORE (University of Oslo)
Jan Just Keijser (Nikhef)
Janusz Martyniak (Imperial College London)
Jason A Smith (Brookhaven National Lab)
Javier Jimenez Pena (IFIC)
Javier Sanchez (IFIC)
Jean Yves Le Meur (CERN)
Jeff Dost (UC San Diego)
Jeffrey A Templon (Nikhef)
Jeongjin Lee (School of Computer Science and Engineering)
Jeremy Coles (University of Cambridge)
Jerome Lauret (BNL)
Jerome Odier (LPSC CNRS)
Jetendr Shamdasani (University of the West of England)
Jiri Chudoba (FZU)
Joao C Fernandes (CERN)
Joel Closier (CERN)
Johannes Elmsheuser (LMU Munich)
John Harvey (CERN)
Jon K. Nilsen (Univ. of Oslo)
Jonathan Dorfan (OIST)
Jorn Schumacher (CERN)
Jose M Hernandez (CIEMAT)
Josef Novy (Czech Technical University in Prague)
Josep Flix (PIC/CIEMAT)
Jovan P Mitrevski (LMU Muenchen)
Julia Andreeva (CERN)
Julian Glatzer (CERN)
Julius Hrivnac (Laboratoire de l'Accelerateur Lineaire)
Junghwan Goh (SungKyunKwan University)
Junichi Kanzaki (KEK)
Junpei Maeda (Kobe University)
Karsten Schwank (DESY)
Katsuaki Tomoyori (Japan Atomic Energy Agency)
Katsuki Hiraide (The University of Tokyo)
Katsura Iwai (RIKEN)
Kazuhiko Matsuoka (SGI Japan Ltd)
Kazuki Motohashi (Tokyo Institute of Technology)
Keita Kamakura (Osaka University)
Ken Peach (OIST)
Kensuke Okada (JASRI)
Kenta Shigaki (Hiroshima University)
Kento Hosokawa (Tokyo Institute of Technology)
Kihyeon Cho (KISTI)
Kimihiko Kimura (Tokyo Institute of Technology)
Kiyoshi Hayasaka (Nagoya University)
Kohei Shimizu (Tokyo Institute of Technology)
Ku-Jei King (Dell)
Latchezar Betev (CERN)
Laurence Field (CERN)
Laurent Aphecetche (Subatech)
Laurent Duflot (Laboratoire de L'Accelerateur Lineaire)
Laurent GARNIER (LAL)
Leo Piilonen (Virginia Tech)
Lirim Osmani (Univesity of Helsinki)
Lisa Gerhardt (Lawrence Berkeley National Laboratory)
Lorenzo Moneta (CERN)
Lu Wang (IHEP)
Luca Canali (CERN)
Luca Magnoni (CERN)
Luca Mascetti (CERN)
Luca Mazzaferro (Max Planck Institute for Physics)
Ludovico Bianchi (Forschungszentrum Juelich)
Lukas A Heinrich (New York University)
Maite Barroso (CERN)
Makoto Asai (SLAC National Accelerator Laboratory)
Manuel C. Delfino (Port d'Informacio Cientifica)
Manuel Giffels (Karlsruhe Institute of Technology)
Manuel Martin Marquez (CERN)
Marco Cattaneo (CERN)
Marco Clemencic (CERN)
Marco Mascheroni (CERN)
Marco Rovere (CERN)
Marek Denis (CERN)
Maria Arsuaga Rios (CERN)
Maria Girone (CERN)
Maria Grazia Pia (INFN Genova)
Marian Zvada (University of Lincoln Nebraska)
Marina V. Golosova (Kurchatov Institute)
Mario Lassnig (CERN)
Marko Bracko (University of Maribor)
Marko Staric (J. Stefan Institute)
Markus Elsing (CERN)
Markus Frank (CERN)
Markus W Schulz (CERN )
Martin Barisits (CERN)
Martin E Sevior (University of Melbourne)
Martin Gasthuber (DESY)
Martin Stoll (The University of Tokyo)
Martin Urban (RWTH Aachen University)
Masaharu Nomachi (Osaka University)
Masahiro Kuze (Tokyo Institute of Technology)
Masahiro Tanaka (Tokyo Institute of Technology)
Masanori Yamauchi (KEK)
Matevz Tadel (UCSD)
Matthias Kasemann (DESY)
Matthias Richter (CERN)
Max Fischer (Karlsruhe Institute of Technology )
Michael Boehler (Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg)
Michael D Poat (Brookhaven National Lab)
Michael Hostettler (University of Bern LHEP)
Michael J Morello (Scuola Normale Superiore and INFN)
Michael U. Ernst (Brookhaven National Laboratory)
Michal HUSEJKO (CERN)
Michel Jouvin (CNRS)
Michele Martinelli (INFN Sezione Roma1)
Michelle Kuchera (NSCL)
Miguel Marquina (CERN)
Miguel Villaplana (INFN Milano)
Mihaela Gheata (CERN)
Mikhail Hushchyn (Yandex Data Factory)
Mikolaj Krzewicki (Frankfurt Institute for Advanced Studies)
Milos Lokajicek (The Academy of Sciences of the czech Republic)
Mohammad Al-Turany (CERN)
Moritz Kretz (ZITI University of Heidelberg)
Nagataka Matsui (The University of Tokyo)
Naoki Watanabe (The University of Tokyo)
Naoya Oka (Kobe University)
Nathalie Rauschmayr (CERN)
Niko Neufeld (CERN)
Nobuo Kikuchi (Lenovo)
Nobuyasu Wakamatsu (EMC)
Nobuyuki Kanda (Osaka City University)
Noriyasu Murata (Lenovo)
Norman Graf (SLAC National Accelerator Laboratory)
Oliver Frost (DESY)
Oliver Gutsche (Fermi National Accelerator Laboratory)
Oliver Keeble (CERN)
Oliver Schulz (Max Planck Institute for Physics)
Olof Barring (CERN)
Osamu Jinnouchi (Tokyo Institute of Technology)
Osamu Tatebe (University of Tsukuba)
Oxana Smirnova (Lund University)
Paolo Branchini (INFN RomaTre)
Parag A Mhashilkar (Fermilab)
Patrick Fuhrmann (DESY)
Paul Millar (DESY)
Pavol Strizenec (SAS)
Pawel Szostek (CERN)
Pedro Andrade (CERN)
Pedro Ferreira (CERN)
Pere Mato Vila (CERN)
Peter Elmer (Princeton University)
Peter Hristov (CERN)
Peter Onyisi (University of Texas at Austin)
Peter van Gemmeren (Argonne National Laboratory)
Petit Stephan (CERN)
Philip J. Demar (Fermi National Accelerator Laboratory)
Philippe Canal (Fermilab)
Philippe Charpentier (CERN)
Pierre E Brinette (CNRS/IN2P3)
Piotr P. Nikiel (CERN)
Predrag Buncic (CERN)
Puel Mattieu (CNRS/IN2P3)
Rafal Grzymkowski (IFJ PAN)
Rainer Schwemmer (CERN)
Ralitsa V. Sharankova (Tokyo Institute of Technology)
Randall Sobie (University of Victoria)
Reiner Hauser (Michigan State University)
Remigius K Mommsen (Fermilab)
Renaud Vernet (CC-IN2P3)
Richard G Calland (The University of Tokyo)
Richard Dubois (SLAC National Accelerator Laboratory)
Richard P Mount (SLAC)
Robert A Currie (Imperial College London)
Robert C Group (University of Virginia)
Robert Fischer (RWTH Aachen University)
Robert Mina (University of Virginia)
Robin E Long (Lancaster University)
Roger WL Jones (Lancaster University)
Rohr David (Frankfurt Institute for Advanced Studies)
Roland Sipos (CERN)
Rolf Seuster (TRIUMF)
Romain Wartel (CERN)
Ron A Trompert (SURFsara)
Rosario Esposito (INFN-Napoli)
Ruben Gaspar Aparicio (CERN)
Ryan P Taylor (University of Victoria)
Ryotaro Tanaka (JASRI)
Sameh Mannai (Universite Catholique de Louvain Belgium)
Sami Kama (Southern Methodist University)
Samuel C Skipsey (University of Glasgow)
Sandro Wenzel (CERN)
Santiago Gonzalez de la Hoz (IFIC)
Sara Vallero (University of Turin and INFN)
Sarah Toms (IOP Publishing)
Scott Snyder (BNL)
Sean Benson (CERN)
Sebastian Lopienski (CERN)
Sergey Y Panitkin (BNL)
Serguei Linev (GSI Darmstadt)
Shaun de Witt (Science and Technology Facilities Council)
Shawn McKee (University of Michigan)
Shima Shimizu (Kobe University)
Shinichi Satoh (Tokyo Institute of Technology)
Shogo Kido (Kobe University)
Silvia Arezzini (INFN Pisa)
Silvio Pardi (INFN-Napoli)
Simon C. Lin (Academia Sinica)
Simone Campana (CERN)
Soh Suzuki (KEK)
Sophie Ferry (CEA)
Srecko Morovic (CERN)
Srikanth Sridharan (CERN)
Stefan Gadatsch (Nikhef)
Stefan N Stancu (CERN)
Stefan Roiser (CERN)
Stefano Agosta (CERN)
Stefano Bagnasco (INFN Torino)
Stefano Dal Pra (INFN-CNAF)
Stefano Zilli (CERN)
Steffen Baehr (Karlsruhe Institute of Technology)
Stella Shen (Academia Sinica)
Steven Farrell (Lawrence Berkeley National Lab)
Steven M Goldfarb (University of Michigan)
Stewart Martin-Haugh (Rutherford Appleton Laboratory)
Suman Sau (University of Calcutta)
Susmit Shannigrahi (Colorado State University)
Tadaaki Isobe (RIKEN)
Tadashi Maeno (Brookhaven National Laboratory)
Tadeas Bilka (IPNP Math.-Phys.)
Takanori Hara (KEK)
Takashi Matsushita (HEPHY)
Takashi Sasaki (KEK)
Takashi Sugimoto (JASRI)
Tatiana Likhomanenko (YDF)
Tatsuya Chujo (University of Tsukuba)
Taylor Childers (Argonne National Laboratory)
Thomas Beermann (CERN)
Thomas H Lindner (TRIUMF)
Thomas Hartmann (Karlsruhe Institute of Technology)
Thomas Hauth (Karlsruher Institut fuer Technologie)
Thomas Maier (Ludwig-Maximilians-University Munich)
Thomas Mark Fifield (OpenStack Foundation)
Thomas Uram (Argonne Leadership Computing Facility)
Thorsten Kollegger (GSI)
Tian Yan (IHEP)
Tigran Mkrtchyan (DESY)
Tim Bell (CERN)
Tim Smith (CERN)
Tobias Stockmanns (FZ Juelich)
Tomas K. H. Linden (Helsinki Institute of Physics)
Tomoaki Nakamura (KEK)
Tomonori Takahashi (Osaka University)
Tomoteru Yoshie (University of Tsukuba)
Tomoyo Yoshida (Tokyo Institute of Technology)
Tony Cass (CERN)
Torre J Wenaus (Brookhaven National Laboratory)
Toru Sugitate (Hiroshima University)
Toshiaki Kaneko (KEK)
Toshinori Abe (JASRI)
Tsubasa Okubo (Hiroshima University)
Ulf BS Tigerstedt (NeIC)
Ulrich Schwickerath (CERN)
Vasco Chibante Barroso (CERN)
Vicky Huang (Academia Sinica)
Vincent Garonne (University of Olso)
Vincenzo Capone (GEANT Association)
Vincenzo Daponte (CERN)
Vladimir Sapunenko (INFN)
Vladislav Kosejk (Czech Technical University in Prague)
Volker Guelzow (Deutsches Elektronen-Synchrotron)
Wataru Nakai (University of Tokyo)
Weidong Li (IHEP)
Wesley P Gohn (University of Kentucky)
William Magro (Intel)
Wissing Christoph (DESY)
Xiaobin Ji (IHEP)
Xiaofeng Lei (IHEP)
Xingtao Huang (Shandong University)
Yasuhiro Kosake (Lenovo)
Yasushi Nagasaka (Hiroshima Institute of Technology)
Yasushi Watanabe (RIKEN)
Yoichi Ninomiya (The University of Tokyo)
Yoko Takemoto (The University of Tokyo)
Yoshie Tezuka (The University of Tokyo)
Yoshinari Hayato (The University of Tokyo)
Yu Nakahama (KEK)
Yu Naya (RIKEN)
Yu Nishihara (Tokyo Institute of Technology)
Yuji Kato (Nagoya University)
Yuji Okajima (Tokyo Institute of Technology)
Yuki Obara (University of Tokyo)
Zbigniew Baranowski (CERN)

News

logo
Proceedings
Published: Dec. 2015

Conference Poster

poster
poster PDF (892kB)

Social networking service